W sprawie ochrony przemysłu spożywczego przed szkodnikami obowiązuje Rozporządzenie WE Nr 852 z dnia 29 kwietnia 2004 roku w sprawie higieny środków spożywczych.
Rozporządzenie to obowiązuje na terenie Polski od 1 stycznia 2006.
Od 1 stycznia 2008 inspektorzy sanitarni będą wymagać od przedsiębiorców umowy z firmą DDD na ochronę ich przedsiębiorstwa przed szkodnikami.
Zgodnie z definicją podaną w ustawie z dnia 11.05.2001 o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz.U.Nr 63 poz. 634 z póź. zm.) system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, zwany systemem HACCP ( Hazard Analysis and Critical Control Point) jest to postępowanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności poprzez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń z punktu widzenia jakości zdrowotnej żywności oraz ryzyka wystąpienia zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów procesu produkcji i obrotu żywnością; system ten ma również na celu określenie metod ograniczania zagrożeń oraz ustalenie działań naprawczych.
Koncepcja systemu HACCP zrodziła się na przełomie lat 60.-70. w Stanach Zjednoczonych jako wynik połączonych wysiłków NASA oraz laboratoriów wojskowych w celu wprowadzenia tzw. programów "zero-defects" przy produkcji żywności, a więc gwarantujących w sposób niezawodny i skuteczny jej całkowite bezpieczeństwo. W 1975 roku system HACCP został oficjalnie zaaprobowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), zaś w 1980 roku na tym samym forum przedstawiono jego ogólne zasady i definicje. W roku 1983 system został uznany jako istotne narzędzie w nadzorze nad produkcją żywności, a następnie w 1993 roku przyjęty przez komisję Kodeksu Żywnościowego (Codex Alimentarius). W tym samym roku, na mocy dyrektywy ds. higieny Unii Europejskiej, zobowiązano kraje członkowskie do sukcesywnego wprowadzania systemu HACCP w przemyśle spożywczym. (Dyrektywa 93/43/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz. Urz. WE L 175 z 19.07.1993).
System HACCP obejmuje następujące zasady i tryb postępowania:
1. Analiza zagrożeń - zidentyfikowanie i ocena zagrożeń jakości zdrowotnej żywności oraz ryzyka ich wystąpienia, a także ustalenie środków kontroli i metod przeciwdziałania tym zagrożeniom
2. Określenie Krytycznych Punktów Kontroli (Critical Control Point miejsce, proces lub operacja, w których należy podjąć środki kontroli) w celu wyeliminowania lub ograniczania zidentyfikowanych zagrożeń
3. Ustalenie dla każdego krytycznego punktu kontroli limitów rozgraniczających stany akceptowalne od nieakceptowanych w celu zapobiegania, eliminowania lub ograniczenia zidentyfikowanych zagrożeń
4. Ustalenie i wprowadzenie systemu monitorowania krytycznych punktów kontroli
5. Ustalenie działań naprawczych (korygujących), jeśli monitorowanie wykazuje, że krytyczny punkt kontroli nie spełnia ustalonych wymagań
* Sposób weryfikacji zasad systemu HACCP w zakładzie, w celu potwierdzenia, że postępowanie jest skuteczne, określa kierujący zakładem. Weryfikowanie zasad systemu HACCP obejmuje dane potwierdzające bezpieczeństwo żywności odpowiednio do wielkości zakładu i rodzaju prowadzonej działalności.
* Kierujący zakładem lub osoba przez niego upoważniona jest obowiązany wdrożyć i stosować zasady systemu HACCP. Obowiązek wdrożenia i stosowania zasad systemy HACCP nie dotyczy producentów na etapie produkcji pierwotnej, którzy, w celu zapewnienia właściwej jakości zdrowotnej oraz zasad higieny, są obowiązani wdrożyć i stosować zasady dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) i dobrej praktyki higienicznej (GHP).
* Obowiązek wdrażania przez wszystkie obiekty żywnościowo-żywieniowe niezależnie od wielkości zasad systemu HACCP wprowadziła ustawa z dnia 30 października 2003 r o zmianie ustawy o warunkach żywności i żywienia oraz innych ustaw. (Dz. U. Nr 208 poz. 2020)
System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli skład się z 12 etapów:
1. Zdefiniowanie zakresu stosowania systemu HACCP
2. Utworzenie zespołu HACCP
3. Opisanie produktu wraz z określeniem przewidywanego sposobu wykorzystania produktu przez konsumenta
4. Opracowanie schematu procesu technologicznego
5. Weryfikacja schematu procesu technologicznego na linii technologicznej
6. Sporządzenie listy wszystkich ewentualnych zagrożeń związanych z każdym etapem produkcji oraz listy wszelkich środków prewencyjnych do kontroli danego zagrożenia.
7. Określenie Krytycznych Punktów Kontroli
8. Określenie celów i granic tolerancji dla każdego punktu krytycznego
9. Opracowanie systemu monitorowania dla każdego punktu krytycznego
10. Ustalenie działań korygujących
11. Ustalenie procedury weryfikacji
12. Prowadzenie dokumentacji i zapisów
Właściciel obiektu wdrażając w/w system musi określić cel HACCP, wszystko z myślą o konsumencie, o jego zadowoleniu oraz to co najważniejsze, że cała działalność w zakładzie będzie prowadzona przy:
1. przestrzeganiu podstawowych zagadnień higieny ( higiena rąk, odzieży, mycia, sprzątania, dezynfekcji, dezynsekcji, deratyzacji)
2. w odpowiednich warunkach technicznych ( wymagania dla obiektów : )
* Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ( Dz.U.Nr 75 poz. 690 z późn. zm.)
* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2004 w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych w zakładach produkujących lub wprowadzających do obrotu środki spożywcze. (Dz.U.Nr 104 poz. 1096)
3. stosowaniu właściwych metod produkcyjnych
Dobra Praktyka Higieniczna (GHP) – działania, które muszą być podjęte, i warunki higieniczne, które muszą być spełniane i kontrolowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności,
Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) - działania, które muszą być podjęte, i warunki, które muszą być spełniane, aby produkcja żywności oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością odbywały się w sposób zapewniający właściwą jakość zdrowotną żywności, zgodnie z przeznaczeniem,
4. używaniu materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością ( ustawa z dnia 6 września 2001 o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz.U.Nr 128 poz. 1408 z póź. zm.))
aby nie zaszkodzić zdrowiu i życiu konsumenta.
Materiał pochodzi ze strony:
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie